Do czego ludziom konieczny jest rozwój osobisty i czy można nie chcieć się rozwijać?

Po co nam rozwój osobisty? To pytanie koresponduje z inną istotną myślą – dlaczego w ogóle żyjemy? Dokąd prowadzi ta droga? Jedni powiedzą – do szczęścia, inni do kariery, sukcesu, fortuny, poświęcenia dla innych. Zdaje się jednak, że dużo prawd wziętych z doświadczeń rozwoju ludzkiego gatunku, różnych religii i filozofii pokazuje, że z pewnością procesy kierujące naszym życiem popychają nas do wkroczenia na jakiś inny – wyższy niż dotychczasowy poziom funkcjonowania, zbliżający nas do osiągnięcia pełni, wewnętrznej całości, a co za tym idzie, do osiągnięcia odczucia spełnienia,satysfakcji, a częstokroć też swoistego szczęścia.

psycholog

Źródło: flickr.com
Mogłoby się wydawać także, że mamy sposobność dokonania wyboru – będę się rozwijać lub nie. Ale pod tym względem nie mamy wyboru – życie tym, czego nam dostarcza – samo z siebie będzie popychać nas w swym kierunku, a my obierając świadomie drogę rozwoju możemy z nim współpracować, pomagając temu mechanizmowi pełniej się wyrazić, lub (zobacz serwis) opierając się jemu, wieść życia jako pełnego przeciwności, skierowanego w nas, krzywdzącego i niesprawiedliwego.

Udało nam się przykuć Twoją myśl tym interesującym postem? Świetnie. Zatem zapraszamy – naciśnij odnośnik i przenieś się do następnej strony po szczegóły.

Jeśliby uczucie satysfakcji, spełnienia, odczucia, że życie nam jest przychylne, uznać za wskazówki znajdowania się na drodze celowego rozwoju, to poczucia krzywdy, zmagań, rozczarowania, niesprawiedliwości byłyby wskaźnikami wyhamowywania owego procesu.

Nie należy jednak ulec złudzeniu, że rozwojowe jest to, co mamy za przyjemne i zadowalające, a skierowane przeciwko niemu to, co trudne, nieprzyjemne, napawające lękiem. O nasz rozwój osobisty nie zadba psycholog. Nie decyduje rodzaj wydarzeń, jakie nas spotykają, tylko nasza stosunek wobec nich, zwłaszcza ta, która nastawiona jest na współdziałanie z biegiem życia, odczytywanie jego wskazań, wykorzystywanie doświadczeń do uczenia się, umacnianie i budowania siebie. Rozwój jest więc jest nieubłagany, możemy jedynie spowalniać lub przyspieszać jego tempo.

psycholog

Źródło: flickr.com

Doświadczenia wielu ludzi ukazują też, iż szukając sytuacji i doświadczeń zbliżających nas do źródeł tej mocy zdarza się, że przeżywamy to, gdy bezpośrednio napotkamy na coś, w czym bije sama moc życia. Taki stan na przykład, gdy ujrzymy coś naprawdę pięknego, gdy udało nam się zrealizować zawiłe zadanie, zakończyć jakąś ważną dla nas pracę, osiągnąć cel, gdy nas za coś chwalono, gdy zjedliśmy coś naprawdę dobrego, jeszcze lepiej – dobrego i wyszukanego, gdy udało nam się z kimś spotkać – porozumieć, rozmawiać, dotknąć czegoś realnego i ważnego w kontakcie, gdy „nasi wygrali”, gdy się w jakiejś słusznej sprawie zakończonej efektem zmęczyliśmy, gdy byliśmy na łonie natury wdychając jej zapach, gdy dostaliśmy niespodziewany przypływ gotówki akurat w chwili, gdy mogliśmy dzięki niej zaspokoić jakiś upragniony od dawna cel.

Doczytaj też – rozwój osobisty Warszawa