Aby zbudować dom potrzeba trwałych i niezawodnych materiałów. Jakie mamy do wyboru i na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów budowlanych, z jakich uda nam się zbudować trwały i przytulny dom. Jak jednocześnie rozpoznać przeznaczenie konkretnego z nich? Czy obowiązuje jedna charakterystyka oparta o najbardziej istotne parametry? Tak naprawdę nie.

Można wyróżnić natomiast parę cech, na podstawie których formułowane są pomocne wskazówki i zasady postępowania. Podstawowym podziałem jest podział z uwagi na przeznaczenie. Można wyróżnić tu materiały konstrukcyjne, izolacyjne i instalacyjne. Następnym podziałem, stosowanym jako uzupełnienie powyższego, jest charakterystyka wedle typu tworzywa. W tym miejscu wymienić można między innymi betony, drewno oraz metale, a równieżmateriały kamienne i tworzywa sztuczne. Kolejny podział różnicuje materiały – (więcej na tej stronie) budowlane ze względu na zastosowanie do wykonania poszczególnych elementów budynku, co oznacza elementy ścienne, stropowe, dachowe i innego typu – .

W przypadku ostatniego podziału granica występuje dosyć płynnie. Ze względu na obowiązujące tendencje, część materiałów do stawiania ścian jest używana jako element zewnętrznej elewacji. Wiedza na temat materiałów budowlanych oraz ich przeznaczenia jest ważnym elementem, jak planujemy budować trwale i tanio. Zanim pójdziemy do sklepu i kupimy konieczny sprzęt oraz materiały, warto samodzielnie zapoznać się z właściwościami każdego z materiałów. Istotna jest również kwestia, jak prezentują się ceny materiałów budowlanych. Koszt postawienia domu może się różnic w zależności od tego, jakie materiały będziemy kupować.