Musimy myśleć przyszłościowo!

Rynek pracy stale zmienia się jak w kalejdoskopie. Te profesje na które jeszcze kilka lat temu był popyt, dziś nie są już tak atrakcyjne. I odwrotnie. Znajdą się osoby, których kompetencje zyskały na wartości. Pracodawcy ogłaszają, że największe deficyty przejawiają się w grupie doświadczonych pracowników fizycznych, i to różnych branż oraz specjalizacji.

Mimo wyraźnego spowolnienia w budownictwie cały czas istnieją utrudnienia ze znalezieniem betoniarzy, zbrojarzy czy operatorów dźwigów lub spawaczy konstrukcji stalowych. Nadal na względnie szybki angaż będą mogli liczyć doświadczeni technicy różnych specjalności – technicy budowlani, mechanicy, elektrycy i energetycy. Wiecznie mile widzianą grupą pracowników są przedstawiciele handlowi. Eksperci zauważyli zmniejszone zapotrzebowanie na kierowników budowy. To efekt nieciekawej sytuacji ekonomicznej, która ubiegłego roku objawiła się mniejszą ilością zamówień w branży budowlanej.
Zobacz też

Praca przed komputerem

Autor: JZO,
Źródło: JZO,

Brak kierowców aut dostawczych czy ciężarowych z właściwymi uprawnieniami to również utrapienie pracodawców. Należy mieć na uwadze, iż istotne w tym zawodzie są kwestie dyspozycyjności, gotowości do podróży za granice Polski, oraz opanowanie innych języków. Bezrobotnych spełniających takie wymagania nadal zdecydowanie brakuje.
Kolejny wpis
pracy (zobacz data wystawienia faktury)

Kolejną dziedziną jest informatyka. Tak jak w ubiegłych, wśród pracodawców szczególnie pożądani są specjaliści od tworzenia oprogramowania.
Żyjemy w czasach, gdzie każdy zakład pracy, działalność mając intencję by odnosić sukcesy, musi być zaopatrzona w szereg systemów czy aplikacji wspomagających zarządzanie. Czytajmy fora, portale poświęcone pracy podając przy tym obszar w którym chcemy podjąć pracę, np. oferty pracy Skierniewice – udzielajmy się!.
Dla Starego Kontynentu najważniejszym wzorem w procesie planowania rozwoju rynku pracy są Stany Zjednoczone, warto więc przyjrzeć się prognozom dotyczącym tamtejszego rynku pracy. Pomyśleć nad tym co będzie się działo w naszej firmie nie za 3 dni, lecz za 3 lata. W jaki sposób możemy się przygotować na zmiany doszkalając swoje umiejętności. Myślmy przyszłościowo.
Dalej