Cenne informacje o bankowości dla firm

Zarówno średnie, wielkie jak i małe firmy wymagają odpowiednich kont bankowych. Oferta dla biznesmenów różni się od tej, którą prezentuje się jednostkom indywidualnym. Jako że w ramach firm obraca się o wiele większymi sumami, banki w celu zachęcenia klienta oferują mu zestaw atrakcji oraz niekiedy gratisy w postaci gadżetów elektronicznych – np. popularnych rodzajów tabletów. Tego typu konta przede wszystkim dają opcję prowadzenia dużej liczby różnych pomniejszych kont, których ograniczenia ustala sam odbiorca. Daje to możliwość nieskomplikowanego obserwowania środków finansowych w obrębie przedsiębiorstwa, co jest niezwykle istotne dla średnich i największych przedsiębiorstw.

bankonoty i monety

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Korzyści od banków
Większość banków proponując przedsiębiorcy konto dla firmy (więcej znajdziesz na dba o to aby jego obsługa była jak najtańsza. Niejednokrotnie zdarza się więc tak, że prowadzenie konta jest stuprocentowo bezpłatne, a bank wymaga opłat tylko za kartę debetową, jeśli nie zostaną spełnione określone warunki (np. transakcje bezgotówkowe na ustaloną kwotę), oraz w niektórych przypadkach za przelewy. Banki zazwyczaj oferują darmowe przelewy do ZUS oraz urzędu skarbowego, tak żeby bez tworzenia dodatkowych kosztów można było opłacać ubezpieczenie dla pracowników, jak również rozliczać się stale z podatku od towarów i usług. Bywa także, że rachunek jest powiązany z innego rodzaju usługami, umożliwiającymi prowadzenie księgowości czy sporządzania rachunków.

Przelewy krajowe i zagraniczne
Na kontach przedsiębiorstwa przeprowadza się bardzo wiele operacji pieniężnych – od tych związanych z zakupami klientów, po wypłaty dla Zatrudnionych ludzi. Warto więc zdecydować się na właściwy rachunek sprawdzając koszty transakcji, może bowiem wyjść na jaw że będzie to największy koszt prowadzenia rachunku. Należy się również przyjrzeć cenom transakcji międzynarodowych, głównie w ramach Unii Europejskiej. Kilka lat temu państwa członkowskie Unii podpisały specjalne porozumienie umożliwiające przedsiębiorstwom prowadzenie błyskawicznych transakcji bezgotówkowych w Euro.

Ten materiał jest niezwykle interesujący, jednak bez ociągania przeczytaj też ten opublikowany w innym serwisie post – on również jest godny uwagi.

Taka transakcja jest znana jako „przelew Sepa” (więcej info tutaj: przelew SEPA dla przedsiębiorców). Jest to usługa za jaką banki pobierają opłatę, toteż zapoznając się z ofertą powinno się sprawdzić jednorazową cenę tego rodzaju transakcji.