Jak powiększyć sprzedaż we własnej firmie?

Ceny wzrastają, zarobki stoją w miejscu, a więc nie wzrastają. To sprawia, że statystyczny Nowak ma trochę mniej forsy do wydania. A do tego jego humor nie jest dobry, więc wydaje jeszcze mniejsze pieniądze. Co to oznacza dla właścicieli firm, których zarobek zależy przede wszystkim od kondycji finansowej Polaków?

wzrosty i spadki

Autor: Office for National Statistics
Źródło: http://www.flickr.com

Cóż, z całą pewnością trzeba skuteczniej zawalczyć o klientów – dobrze, ale jak? Nie radzę znacznie obniżać cen, ponieważ prawda jest taka, że to najzupełniej nieopłacalne. Tzn. być może trochę opłacalne, lecz trzeba pamiętać, że tylko wtedy, gdy mieliśmy wcześniej duże narzuty. Optuję za tym, aby zainwestować w marketing. Jakie metody marketingowe są w stanie spowodować duże wsparcie sprzedaży w firmie? Cóż, na szczęście tego typu opcji jest pod dostatkiem – sprawdź .

Przykładowo istotne jest to, aby nigdy nie myśleć, że programy lojalnościowe nie są czymś opłacalnym. Uważam, iż w wielu przypadkach to jest tak, że przy odpowiednim programie lojalnościowym możemy znacząco zyskać. Weźmy na przykład lokal z pizzą: w jaki sposób zatem w biznesie restauracyjnym mamy okazję zawalczyć o klienta, który ciągle będzie do nas powracał? Cóż, np. czymś fantastycznym jest chociażby to, że w końcu można stosować kartę stałego klienta. Myślę, że to bardzo dobry pomysł!

Czyli gdy klient w ciągu jakiegoś czasu kupi u nas pizzę – w trochę większych ilościach, najzwyczajniej dostanie zniżkę. Zniżka jest OK, ale możemy również zaoferować dla stałego klienta bezpłatne jedzenie. Kto nie lubi jeść za darmo? Gdy marże są większe, to generalnie tego typu metody nie są większym kosztem. Uważam, iż przedsiębiorcy w naszym kraju w dalszym ciągu nie wiedzą w jaki sposób dbać o klienta – to nic fajnego.

Efektywny program motywacyjny może dać dużo profitów – trudno mieć odnośnie tego jakieś wątpliwości! Naturalnie restauracja – sosushi napachanie restauracja to wyłącznie jeden z przykładów, w zasadzie można zastosować tę zasadę w niemal wszystkich typach biznesu. Uważam, że jeśli bardziej znacząca liczba właścicieli firm będzie szanować swoich klientów, polska gospodarka będzie w lepszym stanie. Przecież nie tylko ja tak myślę: w sumie ciężko rozumować, że można prowadzić interes, podwyższać sprzedaż, bez dbania o klientów.