Programista na kontrakcie

Freelancer informatyk ma dobrze. Nie mają obowiązku wdziewać niewygodnych garniturów. Nie mają nakazu zrywać się skoro świt i dojeżdżać do pracy. Zarabiając jako wolny zawodowiec indywidualnie wyznaczają sobie terminy rozpoczęcia i skończenia pracy. Można siedzieć bez spodni przed ekranem, nie zważając na żadne konwenanse. Nikt nie stoi nad głową, nie wydaje poleceń. Introwertycy na pewno chwalą sobie brak kontaktu z obcymi ludźmi. Wszystko wydaje się bardzo fajne. Jakie są pułapki? Jakie wady dostrzegają programiści zarabiający jako freelancerzy?

internet

Autor: TwojaBateria.pl
Źródło: TwojaBateria.pl

Programista, który chce programować na kontrakcie powinien wiedzieć kilka niewygodnych kwestii. Dużym problemem takiego rodzaju roboty jest umowa. Tu spotykane są jej dwa warianty – umowa zlecenie i o dzieło. Nieszczęśliwie, nad Wisłą jedynie etat daje normalne składki na zdrowie i ZUS. Umowa o wykonanie dzieła nie zawiera takich składek w ogóle. W wypadku pracy na zlecenie ilość opłacanych składek różni się w zależności od miejsca pracy. Przed decyzją trzeba bezwzględnie dokładnie tę kwestię przemyśleć. Informatyk freelancer, jeżeli napisze na zlecenie własny program, ma za to dobre przeliczniki rozliczenia PIT. Oprogramowanie jest postrzegane jako utwór, to sprawia, że 50% przychodu jest zaliczana jako koszt uzyskania.

E-handel

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Programista freelancer może po jakimś okresie zauważyć, że nie ma motywacji. To częste zjawisko, kiedy brak obok żadnego nadzorcy, sprawdzającego stopień zaangażowania. Osobowość, która posiada trudności z układaniem swojego planu pracy nie powinna brać pod rozwagę takiego rodzaju zatrudnienia, gdyż może to sprowokować sytuację niezrealizowania zlecenia.

Widać jak na dłoni, są dwie strony medalu. Nie lekceważ nich, gdy będziesz oglądać ogłoszenia np. „freelancer programowanie na podstawie Java Script” albo „aplikacje kontrakt”. Dopasowanie rodzaju zatrudnienia to naprawdę poważna decyzja.

Mamy nadzieję, że nasz tekst Ci się podoba. Jeśli tak, to na stronie (http://kwmediator.pl/) można przeczytać kolejne ciekawe wiadomości. Napisz o swoich przemyśleniach.

Należy zestawić swoje umiejętności z realizmem, by później nie żałować niczego.

Źródło: www.itkontrakt.pl