Procesy rekrutacyjne do dużych firm – co jest najważniejsze, kiedy staramy się o posadę?

Obecnie w szkołach, na uczelniach, a przede wszystkim na rynku pracy łatwo dostrzec tak zwany wyścig szczurów. Ludzie dążą do osiągnięcia wymarzonych posad, pną się po stopniach kariery i ciągle doskonalą swoje umiejętności. To właśnie doświadczenie w danej branży oraz rozległa wiedza w danej dziedzinie daje nam możliwość spełnienia zawodowego i zarabiania dużych pieniędzy. Wiele firm ciągle szuka specjalistów, którzy mają szerokie pojęcie w tym, co robią.

Przytoczone zjawisko jest przyczyną, w związku z którą w dużych przedsiębiorstwach zazwyczaj procesy rekrutacyjne są wieloetapowe. W obecnych czasach jeżeli zależy nam na pracowaniu w dużej firmie czy korporacji, to nie wystarczy wygenerowane komputerowo CV. Aspektami, na które osoby zajmujące się przyjmowaniem nowych pracowników zwracają dużą uwagę to nie tylko przebyty proces edukacji i doświadczenie. Liczy się również sam wygląd i zachowanie kandydata na pracownika, jego umiejętność pracy w grupie i odnajdywania się w kłopotliwych sytuacjach. Umiejętność posługiwania się jakimikolwiek językami obcymi to właściwie konieczność.
szkolenie prince2

Autor: swimboy1
Niebagatelne znaczenie mają również przebyte w przeszłości kursy (Kursy dla operatorów spycharek) doszkalające, bycie wolontariuszem czy zainteresowania poza swoim zawodem takie jak np. sport czy gotowanie. Współcześnie pracodawca chce bardzo dokładnie poznać przyszłego pracownika, zanim zdecyduje się go faktycznie zatrudnić. Ponadto, im lepsze stanowisko w danej firmie nas interesuje, tym więcej jest wobec nas oczekiwań. Niebanalną pozycją w CV może się okazać np. przebyte szkolenie prince2. Dzięki temu rekruter będzie wiedzieć, jakie umiejętności posiadamy w praktyce oraz że wiedza dotycząca zarządzania projektami nie jest nam obca. Naturalnie pracodawca ma prawo chcieć sprawdzić nasze rozeznanie w temacie, ale jeżeli faktycznie uczestniczyliśmy w kursie prince2 egzamin przeprowadzony przez rekrutera okaże się dla nas tylko formalnością.

Bez względu na to, jaki rodzaj pracy nas interesuje i jak wygląda rubryka opowiadająca o naszym doświadczeniu w branży, tym co jest najważniejsze jest bez wątpienia pewność siebie. Udając się na rozmowę kwalifikacyjną bezwzględnie musimy być pewni tego, po co tam idziemy i po prostu skutecznie powalczyć o swoją przyszłość. Dobrze zrobione pierwsze wrażenie jest kluczem do sukcesu!