Jak właściwie właściciele firm będą mogli rozliczyć wykorzystywanie prywatnych aut do firmowych celów.

Używanie prywatnych samochodów do celów firmowych obwarowane jest pewnymi regulacjami. Na dzień dzisiejszy przedsiębiorcy mają dwa wyjścia żeby to legalnie zrobić, czyli albo wprowadzić samochód w ewidencję środków trwałych, lub też używać prywatnego samochodu, a wszelkie rozliczać za pomocą tak zwanej kilometrówki.
Ta właśnie ewidencja jest wymagana w kilku przypadkach. Po pierwsze wtedy, kiedy rozliczany ma być samochód prywatny przedsiębiorcy, pracowników czy używany na podstawie umowy najmu czy użyczenia. Ale od 1 kwietnia 2014 roku obowiązek ten będą też posiadali podatnicy, jacy będą planowali rozliczać VAT w pełnej wysokości od wydatków na eksploatację i zakup. Wtedy kilometrówka musi być prowadzona po to, aby mieć całkowitą kontrolę nad przebiegiem pojazdu, wykluczając tym samym możliwość korzystania z niego do celów prywatnych. Regulacje prawne dokładnie określają, w jakiej wysokości i na jakich zasadach odliczać będzie można wydatki związane z samochodem, zależne to między innymi będzie od ilości przejechanych autem kilometrów – program do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

odwzorowanie - firma

Autor: Junta de Andalucía
Źródło: http://www.flickr.com

Prowadzenie kilometrówki nie jest jakąś skomplikowaną rzeczą, ponieważ przepisy w tym obszarze są w miarę zrozumiałe i czytelne. Prowadzić ją można w sposób ręczny, a można się także wspomóc narzędziami informatycznymi. Dostępnych jest bowiem wiele rozmaitych programów, zarówno płatnych jak i bezpłatnych, jakie pomagają w prowadzeniu wszystkiego. Ewidencja przebiegu pojazdu program ułatwi w pierwszej kolejności zapis wszystkich ponoszonych wydatków i przejazdów, a także automatyczne obliczanie w oparciu o to całości kosztów – pod tym adresem szybko uzyskasz pomoc. Czasami programy tego typu posiadają wręcz możliwość integracji z programami księgowymi, przez co odpada konieczność przepisywania wszystkiego ręcznie.

Jedną z istotniejszych funkcjonalności, jaką powinien posiadać tego typu program, jest możliwość tworzenia raportów przebiegu i poniesionych wydatków. Dobrze też, jeśli posiadałby on pobieranie w automatyczny sposób wszystkich stawek, dzięki czemu nie trzeba będzie o tym pamiętać, jeżeli coś się zmieni.