Czym się cechują współczesne laminaty, jakie są stosowane najczęściej rodzaje tych materiałów.

Współczesne materiały sięgają bardzo często po rozwiązania wzięte z przyrody. Jako przykład może tu służyć drewno, które jest bardzo chętnie używanym materiałem. Lecz niewiele osób wie, że w rzeczywistości drewno jest typowym laminatem, w którym celulozowe włókna, mocne lecz wiotkie są wiązane przez substancję zwaną ligniną. I taka budowa, zapożyczona z natury, jest aktualnie niezwykle popularna w wielu rozmaitych przeznaczeniach.

wykończenie laminatem

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Laminaty to tak zwane kompozyty, które składają się z połączenia dwóch materiałów o różnych własnościach mechanicznych i wytrzymałościowych. Laminaty układane są warstwami, po sobie substancję wzmacniającą i wypełnienie, nazywane też lepiszczem. Sposób układania takich warstwa będzie odmienny zależnie od typu laminatu, lecz przeważnie będą one posiadać taką budowę, że laminat z jednej strony będzie miał sporą wytrzymałość, a z drugiej dużo niższą.

Jeśli prezentowany artykuł jest dla Ciebie ciekawy, odwiedź www (http://ogrodzenia-betonowe.waw.pl/ogloszenie/panele-ogrodzeniowe/), a dowiesz się większą ilość informacji, jakie Cię niezwykle zafascynują.

Ale poza klasycznymi laminatami można ich spotkać dużo więcej innych odmian, których budowa ulega znacznym modyfikacjom w zależności od potrzeb – .

obróbka za pomocą laminatu

Autor: Dale Simonson
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo dużą zaletą tego typu materiałów jest dużo większa mechaniczna wytrzymałość, przy równocześnie mniejsze masie. Przez to laminaty znacznie lepiej się sprawdzają w niejednej sytuacji od jednorodnych materiałów, a dzięki mniejszej masie będą też znacznie tańsze w użyciu. Obecnie przeważnie występują w trzech odmianach, choć rzecz jasna będzie ich znacznie więcej. Najbardziej popularne są laminaty poliestrowo-szklane. Stosuje się w nich maty szklane albo tkaniny, a wypełnieniem jest żywica (przeczytaj więcej o żywice na formy do termoformowania odlew.com.pl/oferta-ebalta/zywice-szybkie-bez-wypelniacza-2) poliestrowa. Jeśli zamiast wymienionej wcześniej żywicy użyje się materiały epoksydowe, to dostanie następną odmianę laminatu. Jednak z powodu rozmaitych problemów technicznych nie cieszą się one aż taką popularnością. Kolejnym z często wybieranych rodzajów tych materiałów będą laminaty które wykorzystują włókna węglowe. Są one ogromnie mocne, lekkie oraz sztywne, lecz jednak ich dużą wadą jest niezbyt duża wytrzymałość na gwałtowniejsze uderzenia i czynniki mechaniczne.