Kodeks pracy – co powinno się wiedzieć, zanim podpisze się umowę o pracę?

Zarówno pracownicy, jak i ci, którzy zatrudniają posiadają określone obowiązki, które wynikają z obowiązującego w naszym kraju kodeksu pracy. Każdy pracownik, który jest zatrudniony na umowę o pracę ma ściśle określony czas pracy. Wynosi on osiem godzin każdego dnia, czyli czterdzieści godzin w tygodniu. Jeśli po ośmiu godzinach pracownik musi zostać w pracy, pojawią się nadgodziny.

kodeks pracy

Autor: photologue_np
Źródło: http://www.flickr.com
Jak wynika z kodeksu pracy za nadgodziny pracodawca musi udzielić pracownikowi wolnego dnia bądź wypłacić dodatkowe wynagrodzenie. Reguły wynagradzania lub udzielania dni wolnych za pracę w nadgodzinach również określa kodeks pracy (Nadgodziny). Osoby mające pracę, które chcą skorzystać z pomocy medycznej w placówkach służby zdrowia o charakterze publicznych nie muszą już mieć ze sobą dokumentu, który poświadcza, że posiadają prawo (Prawnik Kalisz) do skorzystania z pomocy lekarza. Jeszcze jakiś czas temu takim dokumentem była legitymacja ubezpieczeniowa. Wydawana niegdyś legitymacja ubezpieczeniowa została wyparta elektroniczną weryfikacją uprawnień osób korzystających z pomocy medycznej, czyli popularnym systemem eWUŚ (legitymacja ubezpieczeniowa).

VAT

Autor: Jeff Djevdet
Źródło: http://www.flickr.com
Od 1993 roku obowiązuje w Polsce podatek od usług i towarów nazywany potocznie podatkiem VAT. W 2004 roku, tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej zaszła konieczność wprowadzenia zmian o tym podatku. Najniższa stawka podatku VAT to aktualnie 15%. Od 2011 roku do końca roku 2016 na terenie naszego kraju najniższą stosowaną stawką jest 23%. Wybrane towary oraz usługi są objęte niższymi stawkami. Stawki te to na chwilę obecną 5 i 8 %. Wynoszący 5% podatek VAT naliczany jest na przykład na artykuły przeznaczone do jedzenia oraz na książki. W każdym państwie , które jest członkiem Unii Europejskiej obowiązują odmienne stawki tego podatku. Najwyższe stawki obowiązują na Węgrzech. W lipcu 2015 roku wprowadzony zmiany w podatku VAT. W konsekwencji tych zmian dodano załącznik numer 11 do ustawy o VAT. Wprowadzony załącznik numer 11 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów, które objęte zostały odwrotnym mechanizmem obciążenia w podatku VAT. Na liście tej znalazł się na przykład sprzęt elektroniczny (załącznik nr 11 do ustawy o vat). Od 1 lipca 2015 roku zwolennicy laptopów, telefonów, notebooków, tabletów i konsol do gier zobowiązani się poinformować o dokonanych transakcjach.