Jakim sposobem utrzymać motywację do działania

Przyrzekasz sobie, że tym razem istotnie weźmiesz się za siebie? Pomnij, że najogromniejszym błędem jest myślenie: „zacznę jutro”. Dlatego już dziś spróbuj wprowadzić w życie długookresowe zmiany! Jak to zrobić by zmotywować się do aktywności? Co może nam w tym pomóc? Co nam stoi na przeszkodzie w dokonaniu celu? Jak się zmotywować?

ćwiczenia

Autor: Gary Bembridge
Źródło: http://www.flickr.com
Podejmując decyzję o wdrożeniu w nasze życie pewnych zmian (przykładowo: przejście na zdrową dietę czy rozpoczęcie ćwiczeń) zastanawiamy się kiedy będzie idealny na to moment. Nagle na drodze do realizacji wcześniej przewidzianego celu pojawia się bezlik przeszkód. Jaki jest tego powód? Według badaczy duży wpływ mają na to geny, stąd poniektórzy z radością biegają prosto z pracy na siłownię, natomiast pozostali wręcz przeciwnie – popołudnia najchętniej spędzają na kanapie z pilotem telewizyjnym w dłoni.

Użyteczny wpis? Jeśli tak sądzisz, sprawdź towarzyszące artykuły na analizowany temat – bez grymaszenia kliknij tutaj, więcej zobaczysz w linku.

Jednak brak genetycznych zdeterminowań mobilizujących do działalności fizycznej nie powinien stanowić dla nas wykrętów. Potrzebujemy tylko troszeczkę motywacji.

Według psychologów motywacja jest to stan gotowości do podjęcia określonych działań w celu osiągnięcia oczekiwanego celu. Warto zaznaczyć, iż kiedy chcemy wprowadzić w życie zmiany, na przykład zacząć się odchudzać bądź ćwiczyć, potrzebna będzie motywacja wewnętrzna, zatem wynikająca z własnych potrzeb. Jeśli będzie ona pochodziła z zewnątrz oraz na przykład wypływała z presji ze strony otoczenia, to o wiele trudniej będzie nam wytrwać w zamierzeniach.

ćwiczenia fitness

Autor: Anders Eriksson
Źródło: http://www.flickr.com
Jak więc zmobilizować się do treningów? Najistotniejsze będzie nasze nastawienie i wiara w to, iż uda nam się zrealizować plany. Przeto już na początku powinniśmy wyznaczyć sobie rzeczowe, mierzalne zamysły. W miejsce bardzo ogólnego „schudnę” ustalmy konkretne cele, na przykład określmy ile centymetrów w pasie pragniemy stracić i w jakim czasie. Jeżeli naszym założeniem jest lepsza kondycja, spróbujmy zaplanować, ile kilometrów na rowerze będziemy w stanie pokonać w ciągu godziny. Najodpowiedniej określmy sobie mierzalne, jednak też realne cele.

Pamiętajmy, iż taki plan powinien mieć charakter długofalowy. Nie wyczekujmy natychmiastowych skutków, gdyż zwykle są one nietrwałe. Jednym z najsilniejszych motywacji do zmian jest zmiana pracy, albowiem wytrąca nas z utartego tempa życia. Podtrzymanie motywacji na dużym poziomie nie jest proste. Stąd przez cały czas powinniśmy wizualizować sobie cel, a także zadbać o ponadprogramową mobilizację.