Renowacja dachu: krycie dachu od nowa czy tylko renowacja starej powłoki? Przewodnik

Na wielu wiekowych domach do dziś sprawdzają się pokrycia z papy. Posiada ona licznych sympatyków, którzy entuzjastycznie podmienią starą, zniszczoną – na nowiutką. Ale czy taki remont dachu za każdym razem jest konieczny? Jeśli tak, to w jaki sposób to uczynić, by ustrzec się niepotrzebnych kosztów i znowu zyskać solidny dach nad głową na lata?

Papą były kryte przede wszystkim dwa typy dachów – płaskie, głównie na budowlach typu bryłka w latach 60, oraz skośne, na domach wybudowanych w tym samym okresie i starszych. Nim zapadnie postanowienie o remoncie dachu pokrytego papą, konieczna będzie ocena stanu istniejącego pokrycia. O tym, czy dach pokryty papą potrzebuje wyłącznie naprawy, czy też nieodzowne będzie położenie nowej papy, decyduje skala uszkodzeń.

papa

Gdy na dachu płaskim jest tylko kilka pęcherzyków, na pewno nie musimy układać nowego pokrycia. Niezbędna jest jednakże eliminacja purchli. Trzeba w owym celu ostrożnie je przeciąć – najlepiej wtenczas, kiedy na dworze jest słoneczna aura.

Mamy ochotę Cię nakłonić do oglądnięcia naszego kolejnego wątku. Po prostu kliknij w link (http://www.docieplenia-sklep.pl/91-gladzie) i oglądaj bez problemu to, co rzetelne.

Należy również pozwolić wyschnąć podłożu pod nimi – choć przez kilka godzin – zaś następnie nadmiar papy wyeliminować, zaś dziurkę dokładnie zakleić, dla przykładu jedną warstwą zwyczajnej papy podkładowej. Taki zabieg może starczyć nawet na lat pięć.

Jeśli na dachu – poznaj naszą firmę – płaskim jest paręnaście, a nawet parędziesiąt purchli, położenie nowej papy staje się niezbędnością. Tak samo rzecz się ma z dachem pokrytym siatką spękań, a nie pojedynczymi rysami. Jeśli w dodatku w rysach pojawiły się rośliny, świadczy to o tym, iż bitum w znacznym stopniu się ulotnił więc pokrycie wymaga gruntownego remontu. W miarę możności trzeba unikać oddzierania starego pokrycia z papy, gdyż jego utylizacja jest droga oraz problematyczna.

Układanie nowiutkiego pokrycia dachowego rzadko nastręcza ściągnięcia starego, tym bardziej że to istniejące, odpowiednio przygotowane, stanowi dobrą podstawę. Przed ułożeniem nowej papy wszystkie purchle, szczeliny oraz wgłębienia w starym pokryciu trzeba naprawić – w taki sam sposób jak w wypadku doraźnej reperacji. Wpierw dach trzeba zagruntować. Do tego celu określone są specjalne preparaty bitumiczne, jakie w większości wypadków proponują producenci pap. W następnej kolejności nabywamy wszystkie potrzebne nam elementy takie jak papa na styropianie, lepik, izokliny itp. i możemy zabrać się do dzieła.