Czy w istocie standard obsługi klienta pełni bardzo ważną rolę?

Chociaż w sumie nie można napisać, że klient ma we wszystkich przypadkach pełnię racji, to niewątpliwie nawet jeśli będzie składać pozbawioną sensu reklamację, najzwyczajniej w świecie nie powinien nawet przez moment pomyśleć, iż jest nieproszonym gościem. No cóż, wszelkie badania marketingowe bardzo dobrze utwierdzają w przekonaniu, że choć takie kwestie jak standard usług bądź cena są ważne, to jednakże typowy klient chce być porządnie obsłużony. W sumie mieszkańcy Polski nie różnią się od Anglików, Finów czy Kanadyjczyków.

tajemniczy klient

Źródło: http://www.sxc.hu/

Dobrze, ale czy można śmiało rzec, że akurat w naszym kraju, na przykład w naszych sklepach, na myjniach, itp., zauważyć można, iż klienci są doskonale obsługiwani? No cóż, tak naprawdę nie jest rewelacyjnie. W wielu przypadkach przykładowo pracownica stacji benzynowej nawet nie powie dzień dobry i innych grzecznościowych zwrotów. Oczywiście i jak jakość obsługi klienta w 2014 roku stoi na o wiele lepszym poziomie, aniżeli kiedyś, lecz wyraźnie widać różnicę między Polską, a chociażby Stanami Zjednoczonymi. Chociaż i na mitycznym Zachodzie obsługa klienta nie jest perfekcyjna…

Pewnie wiele zależy od wysokości wypłaty – skoro najczęściej ludzie odpowiedzialni za kontakt z klientami niestety nie zarabiają godnych pieniędzy, nie powinno zdziwić, że nie będą mega szczęśliwi, kulturalni. Zresztą nie rozchodzi się tylko o podejście do człowieka. Również ważne jest to czy pracownik potrafi doradzić klientowi. Weźmy w rachubę chociażby sklep ze sprzętem RTV oraz web capture AGD. Jeżeli pracownicy takiego sklepu będą mili, ale nie będą mogli sensownie poradzić odnośnie przykładowo tego, które tostery, frytkownice bądź netbooki są OK, trudno rzec, że jakość obsługi klienta będzie cechowała się dobrym poziomem.

I właśnie dlatego wszyscy biznesmeni nie powinni zapominać, aby respektować swoich ludzi, regularnie ich szkolić, ale również naturalnie kontrola jest na wagę złota. W jaki sposób kontrolować własnych pracowników? Co robić, aby wiedzieć co należy jeszcze poprawić? Zapewne mystery shopping to fajna opcja. Zatem warto zatrudnić tajemniczego klienta, który dokładnie sprawdzi wszystkich naszych ludzi. Zapewne jego końcowe spostrzeżenia dużo pomogą.
Źródło: http://www.secretclient.com/rodzaje-badan/66-mystery-shopping-se