ZUS, zliczanie składki, kasy fiskalne, czyli co powinien wiedzieć kompletny właściciel

Działanie przedsiębiorstwa oznacza poświęcenie części czasu na kwestie rozliczeniowe. Właściciel powinien orientować się w tym jakie są coroczne składki ZUS, czy usługi przezeń praktykowane wpisują się w obowiązek utrzymywania bądź też zwolnienie z kasy fiskalnej, jakim sposobem można odliczyć opłaty za internet. Wszystkie te obowiązki warto skrupulatnie dopatrywać gdyż wytyczne w prawie ulegają zmianom.

Składki ZUS

Autor: kstudenta
Źródło: http://www.sxc.hu
Dzieje się tak zwłaszcza jeśli chodzi o biznes, wymagający posiadania kasy fiskalnej. O tym, czy przedsiębiorcy poszczególnych branż mają koniecznie je zakładać, decyduje akt prawny sygnowany ręką ministra finansów. Kluczowym zapisem prawnym regulującym konieczność posiadania kasy fiskalnej jest ustawa dotycząca podatku od towarów i usług . Znana jest szeroko jako VAT. Czytaj .

Historia wskazuje, że kolejne zawody dołączają do tych, w których rozlicza się z kasy fiskalnej.

Podoba Ci się ten wpis? Jeśli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij najpierw ten link – ta witryna również na pewno przypadnie Ci do gustu.

Od paru lat obowiązek ten spełniać raz na rok muszą rekrutujący personele (agencje HR), zakłady pogrzebowe, dość szeroko rozumowane usługi sekretarskie. To samo tyczy się kierowców prywatnych autobusów, nie inaczej jest w przypadku handlowców biżuterią, natomiast właściciele prywatnych warsztatów od mechaniki pojazdów nie mają takiej powinności. Czytaj

Rozliczeniowe sprawy przedsiębiorcy to także dopatrywanie uczciwego odprowadzenia składek. W rocznej składce ZUS-owskiej nie trzeba (zależy to od decyzji właściciela) odliczać dobrowolnie opłacanych składek chorobowych. Najistotniejsze są tutaj składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i na fundusz pracy. W skali miesiąca rozkład wpłat na składki wygląda następująco: zakłady budżetowe odliczają składki do piątego w każdym miesiącu, samo zatrudnieni do dziesiątego, a pozostali płatnicy do piętnastego. Nieprzestrzeganie deadlinu grozi karą grzywny sięgającą pięciu tysięcy złotych.

Poza najważniejszą „trójcą” właścicielom przysługują ulgi podatkowe, pod które – w zależności od działalności i potwierdzającej dokumentacji – podlegają. Znajomość prawa rozliczeniowego umożliwia doprecyzowanie wiedzy na temat tego jak odliczyć internet , kto załapie się na ulgę od nowych technologii, a kto z tych którzy prowadzą działalność łapie się na ulgę rodzinną.