Jakiego rodzaju styl jest najlepszy do Twojego mieszkania?

Dla niektórych osób urządzanie swojego mieszkania nierzadko sprowadza się do nabycia kompletu mebli w jak najatrakcyjniejszej cenie. Nawet jeśli przeciętny Kowalski posiada grubszy portfel i zakupuje droższe wyposażanie, to zwracają głównie uwagę na popularną markę czy jakość mebli, nie zaś na sam projekt.

wnętrze

Autor: Caroline Berkhof
Źródło: http://www.flickr.com
W wielu naszych mieszkaniach wciąż króluje styl mieszczański. Symbolem wyższego statusu są ciężkie meble, najlepiej antyki i skórzane komplety wypoczynkowe. Do rewolucyjnej wręcz podejścia Polaków do wystroju wnętrza przyczyniła się IKEA, propagująca nowoczesny styl, oparty na popularnym na Zachodzie skandynawskim dizajnie. Niedrogie, minimalistyczne meble z IKEI szybko oczarowały polskich klientów. Przy okazji był to powiew zachodniego stylu, który stał się bardzo modny, zwłaszcza wśród młodych Polaków.

Naturalnie, szwedzki koncern nie jest dokładnie kreatorem trendów w dizajnie, ale typową sieciówką, która po prostu korzysta cudzych projektów. Jak każda firma, która dystrybuuje meble (więcej: gustowne meble na na masową skalę, często oszczędza na kosztach produkcji. Towary z IKEI, chociaż ładne i wygodne, pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o jakość (przejdź dalej).

meble

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Polacy przekonali się jednak, że nowoczesny minimalizm może być funkcjonalny i coraz częściej urządzają swoje domy tak, by zachować więcej wolnej przestrzeni. Szukają coraz to nowocześniejszych elementów aranżacji wnętrz (jakie elementy do aranżacji wnętrz najlepiej wybrać?). Powoli przestajemy nabywać narożne kanapy i meblościanki. W ich miejsce zakupując na przykład szafki na książki bez tylnej ścianki, które lepiej komponują się w przestrzeni. Nie boimy się też stosowania białego koloru, który do tej pory kojarzył się głównie ze szpitalnym klimatem.

Coraz częściej też doceniamy znaczenie światła (zobacz nowoczesne włączniki świateł) w mieszkaniu, instalując popularne oświetlenie punktowe, zamiast jednej lampy na środku sufitu. Instalując lampy w różnych puntach przestrzeni domu, nie tylko urozmaicamy pomieszczenie o element dekoracyjny, jakim jest dizajnerska lampa. Przede wszystkim umożliwiamy sobie dowolne kierowanie oświetleniem i używanie go tam, gdzie jest nam akurat niezbędne, np. przy łóżku, w szafie ściennej.

Za pomocą właściwie rozmieszczonego oświetlenia oszczędzamy także energię. O tym, że nowoczesne oświetlenie to stały element dawnego i współczesnego dizajnu, nie trzeba nikogo przekonywać. Lampa, zaraz po krześle, to niemalże archetypowy przedmiot użytkowy, który projektują najsłynniejsi projektanci.