Dom na lata

Spacerując po swej okolicy od czasu do czasu podziwiam siedliska sąsiadów. Podziwiam rozwiązania jakimi udało się im pogodzić projekty ogrodu z wyglądem budynków. Bez wątpienia istotny jest projekt architekta na dom, jego dopasowanie do terenu na którym ma stanąć, do tradycji estetycznej miejscowej społeczności.

Nie będzie konweniował pobudowany w Zakopanem budynek w stylu charakterystycznym dla Pomorza lub Dolnego Śląska, i odwrotnie. Jeśli chodzi tak o projekt domku jak też odpowiedni do niego projekt ogrodu – internetowa sprawdź – najlepiej zaufać uzdolnionym, kompetentnym projektantom. Sami możemy na przykład dopasować odcień tynków, bowiem poza właściwym stylem architektonicznym ważne jest żeby zastosować właściwą osłonę ścian. Wybór tynku jest ogromnie istotną kwestią, nie wyłącznie sprawą estetyki. Ma on wszak spełniać swe funkcje wiele lat.

otynkowany dom

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Prócz funkcji estetycznej będzie pełnić zadanie nie mniej istotną – musi zabezpieczać mury naszego domu przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Różne parametry użytkowe ma tynk zewnętrzny i wewnętrzny, bowiem stawia się im inne wymagania. Jeden winien podołać zmiennej pogodzie, drugi wygładzić nierówności, zminimalizować chropowatość ścian, co może być sposobem na przyszykowanie naszych ścian do dalszych prac wykończeniowych.[strona

Wybór tynku winien uwzględnić między innymi takie parametry jak wilgoć ścian. Gdy wiadomo że z wilgotnym murem mamy do czynienia, zaprawa tynkarska powinna być w dużej mierze przepuszczalna tak, ażeby wilgotność mogła być swobodnie odprowadzona. Tak tynk zewnętrzny i wewnętrzny winny wywodzić się od tego samego fabrykanta. Powód jest banalnie prosty – każda fabryka stosuje odrobinę odmienne specyfikacje, co może spowodować po latach różnice w wyglądzie i przez to zniweczyć nasze trudy.

Następne zagrożenie dla schludnego wyglądu naszego domostwa to … ptaki – piękne, prześlicznie świergoczą, jednak mają tą wadę, że potrafią zniszczyć nowiusieńką elewację.

Serdecznie zapraszamy do poznania większej ilości artykułów na ten temat. Jeżeli Cię on ciekawi, to zobacz witrynę (http://www.mega-pol.com/6,13,wyburzenia.html), na której umieszczone są dodatkowe dane.

Rozwiązanie jest proste, to znaczy wybór tynku powinien paść na te z dodatkiem silikonu. Względnie po otynkowaniu ścian zewnętrznych malujemy je farbą z silikonem. Wartość jednostkowa wspomnianego tynku jest duża, ale mamy pewność że wykonana w ten sposób elewacja będzie trwała, a kolory niezmienione przez wiele lat. W rezultacie tynkowanie takie może okazać się tańsze, ponieważ niczego po latach nie będziemy musieli poprawiać.