Jak fantastyka zmienia się w realny świat

Dziś w kinie premiera kontynuacji legendarnego filmu „Gwiezdne Wojny”, klasyki popkultury filmu z dziedziny science fiction. Obrazy tego gatunku są zabawą jednak garściami czerpią z teorii naukowych istniejących w rzeczywistym świecie. Niektóre z nich mają ambicję popularyzacji nauki – przynajmniej takie deklaracje czasami składają twórcy filmów czy książek. Ale czy może być na opak? Czy film może być natchnieniem do odkrycia wynalazku? Zapewne zdarza się i tak.

W każdym razie obecnie nieraz mamy odczucie, iż spełnia się przyszłość opisana w literaturze. Zwykle nie dokładnie, ale pewne motywy, koncepcje (jeśli już się w jakiś sposób nie dokonały, na przykład ogólnoświatowa sieć komunikacyjna internet). A w innych przypadkach jesteśmy dopiero na początku drogi do stworzenia zrealizowania idei z powieści.

komputery z monitorami LCD

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Jednym z istotniejszych motywów w opisywanej dziedziny kultury jest idea istnienia super komputera, jaki kieruje światem. Oczywiście daleko jeszcze do odkrycia komputera z własną świadomością, jednak umiemy już stworzyć super funkcjonalne komputery kwantowe. Na razie większa część z nich zainstalowana jest w ośrodkach naukowych i są właściwie nowinką niż komercyjnym instrumentem, aczkolwiek w popularnej prasie komputerowej można znaleźć doniesienia o pierwszych komercyjnych tego rodzaju komputerach dostępnych na rynku. Komputery kwantowe, choć dysponujące ogromną mocą obliczeniową, są urządzeniami niesłychanie delikatnymi – najmniejsza zmiana w otoczeniu może negatywnie wpłynąć na wykonywane obliczenia. Stąd jest to właściwie kosztowny gadżet aniżeli pożyteczne urządzenie.

Skutkiem tego w dalszym ciągu próbuje się polepszyć istniejące, wypróbowane rozwiązania. Taką próbą optymalizacji już istniejących podejść jest segmentacja pamięci komputera. Rozwiązanie to – jak zapisał twórca frazesu segmentacja w Wikipedii – jest ogromnie eleganckie, jednakże dość zawiłe dla informatyków. Utrudnia bowiem segmentację kodu programu na proste części, a jak wiemy programowanie jest sferą bardzo precyzyjną.

W obrazie „Gwiezdnych Wojen” negatywni bohaterowie przeszli na tak zwaną „czarną stronę”.

Jeżeli przypadły Ci do gustu elementy owego artykułu, to do zweryfikowania jest także nowa witryna, gdzie znajdziesz sporo szczegółów na ten temat.

Mówi się, że w sieci takim aspektem czarnej strony jest sieć TOR. Co to jest TOR? Jest to jakby sieć w środku internetu. Informacje w niej ekspediowane są w taki sposób, aby jak najefektywniej ukryć odbiorcę oraz nadawcę przed śledzeniem z zewnątrz. Stąd niechybnie wzięła się jej zła sława.