Jakimi zadaniami zajmuje się aktuariusz i gdzie jest zatrudniony?

Towarzystwa ubezpieczeń muszą zatrudniać w swojej firmie aktuariusza. Może się wydawać, że gdybyśmy zapytali przechodniów, czym trudni się taka osoba, niewielka liczba osób znałaby odpowiedź. Nie jest to niepokojące, gdyż w Polsce mało jest ludzi, którzy wykonują tę profesję. Warto więc przedstawić sylwetkę aktuariusza.

sprawdź więcej

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Aktuariusz stosuje matematykę w towarzystwach ubezpieczeniowych. Oblicza on wartość oraz ryzyko inwestycji, sprawdza jak wysoka składka przypada na danego, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne wiadomości. W dodatku ustala rezerwę finansową na wypadek za wysokich zobowiązań. Usługi aktuarialne pomagają w stworzeniu rocznego raportu dokumentującego stan portfela ubezpieczeń.

Chcesz uzupełnić swoje zakładki o kolejną nieszablonową pozycję? Jeśli tak, to uczciwie zalecamy tę stronę (http://www.rm-kancelaria.pl/zakres-uslug) – kliknij a się nie rozczarujesz.

Wykonują również wszelkie niezbędne analizy. Z jakich powodów zawód ten jest mniej znany? Głównie z powodu małej liczby osób wykonujących go. W naszym kraju jest tylko kilkuset przedstawicieli. Można więc powiedzieć, że jest to zawód elitarny. Jednak żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może działać bez aktuariusza (sprawdź na stronie www). Jest to zapisane w ustawie. Regulacje dotyczą działalności jedynie w towarzystwach, dlatego też poza tą sferą jest ona dowolna.

Aby zostać aktuariuszem trzeba zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. Jeżeli przebiegnie on pozytywnie, zdający zostaje wpisany do specjalnego rejestru. Oczywiście to nie jedyne wymaganie, dodatkowo należy mieć wykształcenie wyższe, mieszkać na terenie Polski, nie być nigdy karanym oraz mieć całkowitą zdolność do wykonywania czynności prawnych. Każdy aktuariusz musi myśleć analitycznie oraz świetnie znać matematykę finansową. Aktuariusze pracują także jako konsultanci w dużych przedsiębiorstwach, gdyż ocena ryzyka jest istotna w każdym procesie decyzyjnym. W praktyce osoba taka niezbędna jest w każdej firmie zajmującej się finansami, dla której matematyczna analiza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Laptop

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie wszystko zmienia się niesamowicie szybko. Prawidłowe przewidywanie zmian i ich dobra analiza są dzisiaj kluczem do sukcesu. W związku z tym usługi aktuarialne są niezwykle ważne. Rzecz w tym, aby każda zmiana była przewidziana odpowiednio wcześniej, a działalność mogła się na nią przygotować. Nikt nie poradzi sobie z tym lepiej niż osoba posiadająca analityczny umysł i odpowiednią wiedzę. Dlaczego aktuariusz jest konieczny w towarzystwach ubezpieczeń? To proste. Za pomocą analizowania rynku jest w stanie skrupulatnie określić, jakie składki muszą płacić dane jednostki, oblicza także ryzyko. Dzięki niemu wszystko jest zabezpieczone, a firma jest w stanie poradzić sobie w kryzysie. Takie przewidywanie jest niezwykle ważne, dodatkowo podparte obliczeniami, dlatego też naprawdę warto im zaufać.