Na jakie pokrycie dachu się zdecydować?

Wzrastające w ekspresowym tempie rachunki za energię skłaniają nas do poszukiwania projektów domów energooszczędnych. Wyższe koszty, które należy ponieść podczas budowy zwracają się niemal w każdym przypadku, z tego powodu budownictwo energooszczędne ma coraz większą liczbę entuzjastów. Co najważniejsze, dom energooszczędny wyróżnia się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię cieplną, na co ma wpływ dużo czynników: kształt domu, liczba kondygnacji a także kształt i wielkośćprojekt dachu.

zielone pokrycie dachu

Autor: pnwra

Wiedzmy, że im mniejsza jest powierzchnia dachu, tym straty ciepła okażą się niższe. Dlatego też, korzystniej jest zwiększyć powierzchnię użytkową budynku, rozbudowując go wzwyż, aniżeli decydować się na szerokie budynki parterowe. Ponieważ bryła budynku warunkuje kształt dachu, on również powinien posiadać nieskomplikowaną formę. Zapewnia to minimalne straty energii. Straty ciepła uchodzącego przez dachy stanowią aż 15-20% wszystkich strat ciepła w budynku. naszym obowiązkiem jest więc zadbać o ocieplenie. Obecnie często wybieranym materiałem jest styropapa, której główną zaletą jest mała przewodność cieplna. Poza tym, styropapa jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia i niezmienna w czasie (właściwości styropianu nie ulegają zmianie w trakcie użytkowania). Materiał należycie położony nie zmienia kształtów i ma właściwości samogasnące. Nie dziwi więc fakt, iż często stosowana jest do pokrycia dachowego.Najkorzystniej gdy dach – sprawdź tutaj – w budynku energooszczędnym jest dwuspadowy, jednospadowy albo płaski – czytaj to.

dach

Autor: rawdonfox
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie architekci jak i indywidualni użytkownicy coraz częściej decydują się na dachy zielone. Oprócz korzyści natury estetycznej, chronią strop przed działaniem słońca, lodu i śniegu. Taki dach sprawia, że dom – sprawdź więcej – długi czas akumuluje energię słoneczną, dzięki temu – ogranicza koszty ogrzewania i przeważnie eliminuje potrzebę stosowania klimatyzacji. Poza tym, dachy oraz tarasy pokryte zielenią nawilżają powietrze, wpływając na poprawę komfortu przebywania w przyległych pomieszczeniach oraz polepszenie lokalnego mikroklimatu.

Może Cię też zainteresować –