Jak prezentuje się historia alkoholu i jak tak naprawdę powinno się go konsumować? Jak wyglądają polskie praktyki picia alkoholu?

Ulubione napoje procentowe zjawiły się w naszej historii całkiem potem niż wino czy piwo. Chińczycy w VII p. n.e produkowali wódkę z ryżu. W III wieku p. n.e destylacje wina przytacza Arystoteles, ale prawdopodobnie to uczeni arabscy VIII wieku n. e. jako pionierzy zdobyli płyn o większej zawartości alkoholu niż ta otrzymywana w drodze fermentacji.

polecana strona

Autor: Otard
Źródło: Otard

Do Europy tajemna mądrość alchemików arabskich przemieniła w XII wieku za sprawą jadących z krucjat krzyżaków. Spirytus na początku postrzegano za lek wspierający życie i zachowujący młodość. Stąd jego nazwa „aqua vitae” a więc woda (środki gaśnicze) życia. Tak naprawdę w szybkim tempie, bo już w XIV wieku alkohol nie był medykamentem. Używanie do produkcji, zamiast wina, żyta i jęczmienia ułatwiło produkowanie trunku, który stał się ogólnie stosowanym trunkiem. Z biegiem czasu wódka zaczęła nabierać charakteru ściśle związanego z surowcem, z którego powstała.

Tak narodziły się produkowane ze słodu jęczmiennego szkocka whisky i irlandzka whiskey, angielski gim robiony z odmiennych gatunków zbóż, holenderski genever, w krajach skandynawskich- aquavit, a w Polsce- okowita. W połowie XVIII wieku zaczęto produkcję spirytusu z ziemniaków. Potem do wytwarzania wprowadzano coraz to nowsze twory i technologie, otrzymując różnorodne rodzaje napojów alkoholowych. Aktualnie niełatwo sobie wyobrazić życie bez odrobiny napojów wyskokowych, dla aromatu, smaku, dla

Szklanka do whisky

Autor: Lars Sinda
Źródło: http://www.flickr.com

przyjemności. Znacznie więcej naszych rodaków pije dla radości, a są to na pewno piwa z małych browarów, bardzo popularne w ostatnim czasie, jak również wina.

Mnóstwo osób też próbuje whisky czy koniaku. Te trunki kiedyś były niezwykle drogie i trudno dostępne dla większości,aktualnie również mają swoją cenę, ale już mnóstwo osób stać na taki typ napojów alkoholowych.

Zobacz w tym miejscu, sprawdź ofertę kontenery na odpady naszej firmy a na pewno przeczytasz coś ciekawego. Mamy bardzo niskie stawki, zatem się nie rozczarujesz!

Tego rodzaju alkohole najlepiej pić w specjalnych do tego celu szklankach, jak szklanki do whisky i kieliszki do koniaku, np. . Wodmiennym przypadku będzie to trochę śmieszenie się prezentować. Wyobraźmy sobie na przykład, że wino pijemy w kuflu lub piwo w kieliszku do wina. Troszkę to niedobre, w taki sam sposób należy myśleć o whisky czy koniaku, i ogólnie dobrać odpowiednie naczynia, do konkretnego typu alkoholu.