Rozmowa rekrutacyjna jako wiarygodna postać autoprezentacji

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną symbolizuje, że nasze CV i list motywacyjny zaintrygowały ewentualnego pracodawcę. Rozmowa rekrutacyjna to miarodajna forma autoprezentacji, w związku z tym należałoby się do tego przygotować.

Poprzez własne postępowanie w toku naboru okazujemy, jak radzimy sobie w stresie, czy jesteśmy przychylni i towarzyscy. Rekrutację ma prawo realizować osoba z działu osobowego, lub ewentualny bezpośredni przełożony. W mniejszej firmie może to być nawet sam szef. Odzienie zaświadcza o człowieku. Jeżeli na rozmowę kwalifikacyjną ubierzesz granatowy garnitur, bądź garsonkę z matki, możesz być potraktowany jak ktoś, kto nie wyrósł jeszcze ze szkolnych lat i nie jest gotowy do podjęcia pracy. Psychologowie akcentują, że w stosunkach międzyludzkich, także podczas rekrutacji, liczy się początkowe odczucie, a strój jest naturalnie częścią wywierania wrażenia. Rozmowa rekrutacyjna wymaga, żeby wyglądać schludnie, jednakże nie warto rezygnować z drobnych, charakterystycznych dla siebie składników – zobaczBransoletka z zagranicznej podróży, albo wyszukane klipsy zdołają uczynić, że pozostaniesz lepiej zapamiętany, potrafią być też pretekstem do rozmowy o upodobaniach rozmówcy, a to zawsze działa na korzyść. Podczas naborów nie banalizuj pytania o pozazawodowe zamiłowania.

Zaciekawił Cię nasz artykuł? Jeśli tak, to w najnowszym linku (https://www.eccoholiday.com/hotel-chorwacja-porto-19709.html) też przeczytasz coś, co będzie godne Twojej uwagi. Kliknij zatem tutaj!

One objawiają, czy pretendent jest zajmującym człowiekiem, czy jest pomysłowy, czy swobodnie nawiązuje znajomości, czy nie boi się wyzwań.Student, bądź absolwent nie ma jeszcze dużego doświadczenia zawodowego, zwłaszcza kiedy ma to być pierwsza praca. Rozmowa kwalifikacyjna to możliwość do lepszego poznania pretendenta. Możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu przyciąga za sobą zdobycie wiedzy z zakresu biegłości międzyludzkich, również autoprezentacji kandydata.

Źródło artykułu –

Jest to też możliwość do zrozumienia wyczekiwań finansowych pretendenta, również pułapu motywowań do rozwoju. Nawet najporządniej stworzone CV i list motywacyjny nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i poznania typy aspiranta. Toteż tak istotne jest jak najodpowiedniejsze przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego.