Jaka działalność potrzebuje kasę fiskalną i w jakich przypadkach dostępna jest ulga na jej nabycie?

Wraz z rozpoczęciem 2015 roku zmieniły się przepisy mówiące o posiadaniu kas fiskalnych.Musi je posiadać każdy, kto sprzedaje towary osobom fizycznym. Prawo dotyczyło także ryczałtowych rolników. Podatnik jednakże nie musi posiadać kasy, gdy jego roczne obroty są niższe niż 20 tysięcy złotych. Taka kwota dotyczy tych przedsiębiorców, którzy działalność prowadzili przez pełny rok. W innych przypadkach wszelkie kwoty obliczane są w zależności od miesięcy działalności.

kasjerka przy kasie

Autor: kleuske
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy kasa fiskalna będzie niezbędna od 2015 roku? Nawet wtedy, gdy rezerwowano lub nabywano bilety, nawet przelewem, co w poprzednich latach zwalniało z obowiązku. Dodatkowo kasę muszą posiadać osoby, które każde zlecenie zawierają na fakturach, bez względu na ich liczbę. Bez zmian kasę bezwzględnie muszą posiadać przede wszystkim firmy oferujące wszelkie nośniki danych, perfumy, sprzęt radiowy i telewizyjny, przeróżne części do pojazdów czy oferujące usługi kosmetyczne bądź fryzjerskie. Istnieje także ulga na zakup kasy. Który przedsiębiorca może z niej korzystać? Jeżeli firma wykonuje wszystko w wyznaczonych terminach, skrupulatnie spisują sumy podatku, mogą otrzymać ulgę na zakup kasy. Warto wiedzieć, że można odliczyć od podatku aż 90 procent ceny, jednak nie może to być kwota przewyższająca 700 zł. Przedsiębiorca ma oczywiście również możliwość innych ulg, np. możliwe jest odliczenie składek ZUS. Zatrzymajmy się jednak na kasach fiskalnych. Jakie wymagania trzeba spełniać? Podatnik musi mieć wszystkie dokumenty, które mogą potwierdzić całą zapłatę za kasę fiskalną. W dodatku jeszcze przed tym, kiedy rozpocznie się ewidencjowanie, należy zgłosić do Urzędu Skarbowego, gdzie będą używane i jaka jest ich liczba. Ulga nie posiada konkretnej daty granicznej, w której trzeba ją wykorzystać.

kasa
Co natomiast w wypadku osób zwolnionych z VAT. Jeśli nie jesteśmy zwolnieni wystarczy zaznaczyć ulgę podczas wypełniania deklaracji VAT.

Kliknij bez obaw ten odnośnik i użyj źródła (https://emerlampy.pl/pl/c/Lampy-plafonspot/95), aby przeczytać większą ilość informacji na prezentowany w tym miejscu temat – one również Cię zaciekawią!

Skoro jednak tego nie przeprowadzamy, czy mamy szansę na ulgę na kasę fiskalną? Tak, jest to wykonalne. Tak jak podmiot rozliczający VAT, musi przeprowadzać ewidencje obrotów w konkretnych terminach, wtedy ulga jest możliwa, zostanie zwrócona na rachunek bankowy. Przedtem przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek, który powinien zawierać następujące dane: adres, imię i nazwisko, NIP, wszystkie dokumenty, które potwierdzą sumę zakupu nabytych kas fiskalnych, dane osoby, która serwisuje omawiane urządzenia, wszystkie dane niezbędne do wykonania przelewu bankowego, czyli przede wszystkim numer konta. Jeśli zależy nam na otrzymaniu ulgi i zwróceniu kosztów, należy dokładnie dotrzymywać wszelkich terminów. Wtedy z pewnością nasz wniosek nie będzie odrzucony. Więcej na