W jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Indywidualne spotkanie z chlebodawcą, nazywane obecnie autoprezentacją czy interview to dla ciebie szansa, abyś mógł zaprezentować się prawdopodobnemu zwierzchnikowi z jak najlepszej strony jako przyszły zatrudniony. Owe kilka, a nawet kilkadziesiąt – o ile wydasz się swemu pracodawcy szczególnie interesujący – minut może bądź wywołać kompletną zmianę w twoim życiu zawodowym, albo będzie jedynie dodatkowym doświadczeniem na niełatwej drodze w poszukiwaniu zatrudnienia. Co więc winieneś uczynić, żeby dobrze wypaść w rozmowie?

Przede wszystkim uspokój się Nawet jeżeli ogromnie długo szukasz pracy i wydaje ci się że zaproszenie jakie uzyskałeś może być dla ciebie ostatnią szansą. Udowodnij chlebodawcy, że jesteś profesjonalistą, że nie roztrwoniłeś czasu który dotychczas przeznaczyłeś na wyszukanie zatrudnienia. Po drugie reguła atutu. Jest to taka metoda przedstawienia swej kandydatury, aby uwypuklać swoje dobre strony. Jeśli ich nie pamiętasz popatrz do Curriculum Vitae. Odkryj przed chlebodawcą swoją erudycję, doświadczenia, umiejętności, wyróżnienia! Pamiętaj jednakże, iż zasada atutu nie oznacza że im więcej kłamstw, tym większe szanse na pracę! Wręcz przeciwnie. Nigdy i w żadnej sytuacji, tym bardziej w czasie kwalifikacyjnej rozmowy, nie wolno ci zmyślać osiągnięć, których nie dokonałeś. Zawsze dostarczaj nie tylko prawdziwe, ale takie dane na swój temat, które można by sprawdzić.

Bądź otwarty.

rozmowa kwalifikacyjna

Autor: Benjamin Linh VU
Źródło: http://www.flickr.com

Zachowanie asertywne nie oznacza agresji, lub wysuwania żądań. To umiejętność wyrażania swoich odczuć, sądów jak też podejść w sposób zdecydowany, ale równocześnie liczenie się z odczuciami, prawami innej osoby. W czasie rozmowy z pracodawcą musisz zachować się jak ekspert od marketingu. Twoim produktem, jaki chcesz zbyć jesteś ty sam. Przedstaw chlebodawcy własne plusy, ale i korzyści jakie odniesie jego firma, jeśli znajdziesz się w tymże zespole.

Pragniesz poznać inne tak samo pomocne wskazówki? Jeśli tak, to zobacz tutaj świadectwo pracy, a z pewnością nie odczujesz zawodu.

Na zakończenie jeszcze raz bardzo gruntownie przeanalizuj swój bilans, CV oraz wysłany do chlebodawcy list motywacyjny. Przypomnij sobie zawarte w nich informacje, zastanów się, które z nich mógłbyś rozwinąć. Wszelka rozmowa kwalifikacyjna to niemały stres. Postaraj się zrelaksować oraz pomyśleć o czymś miłym zanim przekroczysz próg potencjalnego chlebodawcy. Pamiętaj iż nawet nieskuteczna rozmowa kwalifikacyjna może wpływać dodatnio na twój rozwój zawodowy – na jak planować rozwój zawodowy). Zazwyczaj wystarczy przeanalizować błędy.