Użycie nierdzewnej stali

Nierdzewna stal została wynaleziona około wiek temu, jednakże dopiero w minionych kilkunastu latach zaczęła być powszechnie wykorzystywana w budownictwie oraz architekturze. Najpierw w osiemdziesiątych latach jej zalety docenili budowlańcy w największym stopniu rozwiniętych krajów, a w ostatnich latach zjawiła się ona także w naszej ojczyźnie. Do niedawna praktycznie nie znana, aktualnie przydaje nowomodny styl największym ośrodkom handlowym w świecie.

stal

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com
Stal nierdzewna jest stopem żelaza mieszczącą minimum 11procent chromu. Uzyskuje ona swe własności przeciwrdzewne wskutek utworzenia się powierzchniowej powłoczki tlenków chromu. Powłoką owa jest bardzo trwałą i nawet w przypadku chemicznego lub mechanicznego uszkodzenia powierzchni stali natychmiast odbudowuje się, dzięki czemu ocalone zostają właściwości antykorozyjne surowca.

Stal nierdzewna jest materiałem niezmiernie trwałym i praktycznym, a równocześnie szlachetnym. Dzięki różnorodności odmian nawierzchni a także wielkiej palecie wyrobów jest ona w stanie zaspokoić najbardziej wyszukane wymagania stawiane surowcom budowlanym i wykończeniowym przez konstruktorów i dekoratorów mieszkań.

Mieszkanie jest punktem, w którym cięciem (zobacz stal nierdzewna) jest spotykana przez każdego. Jest ona albowiem kapitalnym materiałem na miski oraz pozostałe kuchenne narzędzia. Wewnętrzne części wysokiej jakości zmywarek jak też wysokiej próby noże wykonane są z tegoż materiału.
Stal nierdzewna jest typowym tworzywem związanym z wysokim standardcięcie (http://bth.pl)ycia, stąd też zastosowanie jej w domostwach rośnie razem z wzrastającym standardem życia.

obróbka stali

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Do cięcia stali nierdzewnej można zastosować takie techniki, jak: cięcie laserem, cięcie plazmą czy cięcie strumieniem wody. Przed doborem konkretnego podejścia trzeba zbadać, jakiej grubości surowce będą cięte, jaka precyzja jest potrzebna. O ile najważniejszym faktorem jest precyzja cięcia, to osiągniemy ją poprzez cięcie wodą lub cięcie laserem. Podczas cięcia blachy o grubości w przybliżeniu 0,1 – 3 milimetrów laser umożliwia zachowanie bardzo wysokich parametrów jakościowych, przede wszystkim przy wycinaniu niewielkich albo szczególnych elementów, jak przykładowo malutkie otwory, delikatne kształty, itd. Przy dużych grubościach niezbędne będzie mocniejsze oraz kosztowniejsze źródło lasera.