Rozliczenia z nawiązką do ZUS, komu opłaca się podatek liniowy – czyli rozliczenia coraz bliżej

Każdy koniec roku wiąże się z przygotowywaniem przez firmy deklaracji podatkowych. Odbywane przez nas stosunki pracy za cały rok ujrzą teraz światło dzienne w postaci kolumn i wierszy liczb w formularzu PIT. Jakie kroki należy poczynić przy regulacji niedociągnięć finansowych? Czy są przeliczniki mówiące o tym ile wynoszą nasze zobowiązania- odsetki od zaległości ZUS? Której grupie opłaca się korzystanie z podatku liniowego?

Każdy z pracujących na umowie o pracę odprowadza do ZUS-u trzy grupy składek. Jesteśmy zmuszeni w deklaracjach zestawiać m.in. stawki składek na ubezpieczenie społeczne czy składki do OFE (więcej na ). ZUS w każdym roku ustala stawki za niedopłaty – przy dopłatach społecznych wynoszą one 8 % w skali roku, przy OFE wynoszą one 4,51 % na rok. Na przestrzeni lat zmieniają się te parametry – bieżące można podejrzeć na centrali urzędu. ZUS przedstawia ponadto stawkę za odsetki ustawowe – jesteśmy je winni każdemu, komu zlecaliśmy usługę lub kupowaliśmy produkt. W bieżącym roku odsetki za zwłokę w spłacie wynoszą 13 % w skali rocznych zleceń. Wszystkie istotne dla dłużników cyfry widnieją też na stronie głównej US – jest to kolejna instytucja z którą winniśmy się rozliczać. Analizując właściwość urzędów skarbowych w dużym mieście, z większą ilością placówek, wystarczy wpisać adres tymczasowy i pojawi się najbliższy urząd.

Kalkulator i pieniądze

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Obok dostępne powinny być zapewne najświeższe aktualności o podatkach, a także informacje o ulgach podatkowych itp.Kolejnym wartym poruszenia zagadnieniem przy rozliczaniu się jest kwestia podatku liniowego. Tutaj sprawa wydaje się banalna, gdyż podatek liniowy zasady ma proste: zdecydowanie opłaca się bogatszym Polakom. Przedsiębiorcy, osiągający roczny dochód powyżej 85 tysięcy złotych dzięki pozarolniczej działalności mogą liczyć na tzw. drugi próg (zobacz progi podatkowe 2022) podatkowy, który wynosi 32 %. Poniżej tej kwoty obowiązuje wysokość 18 %.

Podatek sprowadza się do różnicy między przychodem, a kosztami jego uzyskania. Nie jest to łatwe – przekroczenie 85 tys. złotych jest w tym przypadku tym trudniejsze, że przedsiębiorcy nie skorzystają z taryf na sieć, potomstwo, nie mogą także rozliczyć się z małżonkiem. Podatek liniowy rodzi również konieczność spisania kolejnej deklaracji podatkowej – formularza PIT-36L.
Czytaj też