Czy opłaca się decydować na podatek liniowy? Co wiadomo o takiej formie rozliczenia? Czy warto ją rozpatrzeć?

Podatek liniowy, który nazywa się również płaskim, to jedna z metod wyliczania podatku, zgodnie z którą wysokość naliczonego podatku jest proporcjonalna do kwoty podstawy opodatkowania. Ten typ podatkowy wykorzystywany jest w wyliczaniu podstawy podatku od dochodu od osób fizycznych, ale także podatku dochodowego od osób prawnych. Wysokość podatku liniowego jest stała, jest to dziewiętnaście procent dla każdego z podatników.

Co oprócz tego trzeba wiedzieć w temacie podatek dochodowy liniowy? czytaj całość tutaj

W opisie bardziej konkretnym tego typu podatek (przeznacz pomoc dla biednych dzieci) polega na wyłączeniu progresji podatkowej, co oznacza, iż wzrost stawki podatkowej następuje, jak zwiększa się podstawa opodatkowania. W tym znaczeniu taki podatek jest w stanie funkcjonować w systemie podatkowym obok takich zagadnień, jak kwota zmniejszająca podatek odkryj więcej tutaj czy wszelkie ulgi podatkowe.

rozliczenia

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com

W ogólniejszym znaczeniu podatek taki to bardziej prosta forma podatku, który odprowadzamy od osiąganych dochodów przez zniesienie ulg podatkowych, a również kwoty wolnej od podatku. W takiej sytuacji całość takiego podatku jest zależna od ujednoliconej stawki opodatkowania, a do tego też wielkości dochodu, czyli podstawy opodatkowania. Pokazując temat w taki właśnie sposób, funkcja wartości koniecznego do zapłaty podatku od wartości uzyskanego dochodu, to funkcja liniowa, gdy oczywiście założymy, iż osiągnięty dochód okażę się większy od zera. Możliwość skorzystania z tego typu podatku jest związana z dopełnieniem określonych wymagań. Pierwsze ograniczenie jest związane ze źródłem dochodu, jaki może podlegać takiemu typowi opodatkowania.

Jeżeli interesują Cię materiały przedstawione na niniejszej stronie, to z pewnością świetna strona (https://www.raba.com.pl/) także okaże się dla Ciebie warta zainteresowania.

W zgodzie z obecnymi przepisami stawką w wysokości dziewiętnastu procent mogą zostać opodatkowane tylko dochody uzyskane z nierolniczej działalności gospodarczej. Przychody, które biorą się z innych źródeł podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych. Ponadto, decydują się na liniowy podatek dochodowy, więcej pomocnych wskazówek podatnik nie może świadczyć na rzecz wcześniejszego pracodawcy usług takiego samego typu, jak praca świadczona na jego rzecz na etacie w takim samym roku podatkowym. Jeżeli nie do końca jest dla nas jasne to zagadnienie warto poradzić się zaufanego księgowego. Takie osoby potrafią w jasny sposób przedstawić nam na czym polega powyższa kwestia, jak również bardzo wiele innych odnoszących się do kwestii podatków lub w ogóle dochodów i finansów.