Płaski dach – czym pokryć oraz w jaki sposób porządnie zabezpieczyć?

Dach płaski to nie byle jakie wyzwanie dla architektów. Wbrew pozorom pionowa powierzchnia utrudnia solidne pokrycie dachu, służy tworzeniu się mostków cielnych, a także naraża go na zaleganie opadów oraz zanieczyszczeń bądź pojawianiu się zwilgotnienia. W przeciwieństwie do dachu ukośnego stropodach potrzebuje lepszych produktów i izolacji.

<www>’ title=’<www>’ style=’margin:5px;’/></p>
<div class=
Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Pokrycie dachu płaskiego wymaga zastosowania materiałów o zdecydowanie większej szczelności. Na szczęście nowoczesne materiały hydroizolacyjne, takie jak styropian – (bezpłatny dostęp) z papą zostawiają znaczną dowolność w tworzeniu dachów płaskich. Dzięki temu są one nie tylko atrakcyjne, ale też spełniają wymagania dotyczące prawidłowej izolacji termicznej i przeciwwodnej. Płyty styropianu pokryte jedno- lub dwustronnie papą idealnie odpowiadają na wysokie wymagania dachu płaskiego. Papa przytwierdzona jest do styropianu dzięki kleju poliuretanowego, co oddziałuje na jej odporność i trwałość. Styropian z papą spotkamy w postaci płyt o grubości od 20 do 250 mm. Powinniśmy wiedzieć, żeby przed instalacją płyt powierzchnię dachu wyczyścić, wysuszyć oraz zagruntować emulsyjną masą asfaltową. Szczególnie kluczowa jest paroizolacja, która odprowadzi parę wodną z powierzchni dachu – hiperłącze do strony -. Można w tym celu położyć, np. membranę bitumiczną albo folię polietylenową.

Więcej – styropapa producent

Do właściwego rozprowadzenia wód opadowych na połaci dachu płaskiego idealne będą kliny dachowe. Występują zazwyczaj w dwóch wymiarach: 5×5 cm i 10×10 cm. Mocuje się je na dachach płaskich krytych papą termozgrzewalną. Klinami można ocieplać dach płaski na dowolnie dużych przestrzeniach, nadając im odpowiedni spadek. Bardzo dobrze sprawdzają się do obróbki kominów, wywietrzników bądź okien połaciowych. Ich rolą jest zagwarantowanie spójnego przejścia z powierzchni poziomej na pionową oraz zredukowanie kąta załamania papy, za sprawą czego woda opadowa nie zbiera się w okolicy kominów, świetlików czy ścian.

Montaż papy izolacyjnejMontaż papy izolacyjnej
Kliny dachowe zapobiegają, m.in. gromadzeniu wody opadowej na około komina. materiały mają trójkątny kształt, co umożliwia zastosowanie ich w choćby wyjątkowo nieprzystępnych miejscach. Świetnie pomagają odprowadzić wodę z połaci, zapobiegając nie tylko powstawanie wilgoci, ale również gromadzeniu się ciężkich| opadów, np. śniegu. Kliny dachowe mogą być pokryte papą lub nie. Te bez papy można pokryć nią dodatkowo samemu. mocuje się je do połaci klejem bitumicznym.